WENECJA W STYLU VINTAGE

MIASTO NA WODZIE

Są takie miasta na świecie, o których nie można zapomnieć, do których tak bardzo chce się wracać. Tak wyjątkowe, tak inne od wszystkich i tak nieziemsko urzekające. Taka właśnie jest dla mnie Wenecja. Miasto na wodzie. W XXI wieku zamiast ulic – kanały, zamiast samochodów – stateczki i gondole, a w miejscu drapaczy chmur – imponujące pałace. Poczułam się jak w bajce.

POWSTANIE WENECJI

Wenecja powstała na samym środku bagnistej laguny, według tradycji 25 kwietnia 421 roku, w dzień św. Marka. Przez stulecia zwożono miliony pni ze ściętych w alpejskich lasach sosen. Wbijano je gęsto jeden przy drugim w gliniasto-piaszczyste dno laguny. Na palach układano poziomo kamienne płyty, które miały pełnić funkcję fundamentów budowli. Brak tlenu pod wodą miał zapobiegać gniciu drewna.

ACQUA ALTA

Między październikiem a marcem, miasto regularnie nawiedza acqua alta („wysoka woda”). Wenecja jest na nią narażona na skutek pływów na Adriatyku. Dodatkowo, nasilenie szkód wywołanych w mieście przez wodę wzrosło wraz ze wzmożonych ruchem łodzi motorowych. Fale podmywają fundamenty domów i niszczą elewację, a odnawianie ich jest bardzo kosztowne. Większość z nich nie jest poddawanych konserwacji.

CANAL GRANDE

W najgłębszym miejscu, w przystosowanych do żeglugi kanałach głębokość dochodzi do 15 metrów. Najpłytsze kanały Wenecji mają 1-2 m głębokości. Miasto przecina łącznie 177 kanałów. Najdłuższy z nich, Canal Grande ma 4 km długości, 30-70 m szerokość. Biegnie od Piazzale Roma, gdzie są parkingi i swój ostatni przystanek mają autobusy przyjeżdżające z lądu, w stronę placu św. Marka. Wzdłuż jego nabrzeży dech zapierają wystawne pałace i przepiękne budowle. Na jego wodach jest zawsze dość tłoczno. Kolorowe gondole, promy, taksówki wodne, motorówki i barki uginają się pod ciężarem turystów, czy towarów rozwożonych na tutejsze bazary.

WENECKIE GONDOLE

Jeszcze w końcu XIX wieku niewielka liczba mostów sprawiała, że blisko 10 tysięcy gondoli stanowiło główny środek transportu pomiędzy wysepkami. Pierwsze gondole pływały już XI wieku, a dziś kursuje ich już tylko kilkaset. Gondola składa się z 280 elementów i jest budowana z 8 gatunków drewna. Jest asymetryczna, ma długość 11 m i szerokość około 1,40 m.

To miasto pełne magii, niezrównanego uroku i cudownej atmosfery sprzed wieków. Pod warunkiem, że nie wybierzecie się tam w letnich i bardzo tłocznych miesiącach. Dla mnie, jak się okazuje, 3 wizyty to zbyt mało, żeby nasycić się pięknem tego cudownego miejsca. Za każdym razem odkrywam kolejne oblicze tego magicznego miasta. W swoich 6 przepięknych dzielnicach skrywa tyle wielkiej sztuki weneckiego renesansu, że nie sposób się tu nudzić. Nawet w marną pogodę spacer po galeriach, labiryntach korytarzy i pałacowych wnętrzach może sprawić, że będą to jedne z najpiękniejszych chwil Waszego życia.

Opowiadam i pokazuję więcej szczegółów moich weneckich dni w kolejnym poście: TUTAJ Poczytajcie o najfajniejszej przejażdżce gondolą, mostach, ciekawych dzielnicach i cudownych zakamarkach. Podpowiadam Wam gdzie szukać najpiękniejszych miejsc widokowych i jakie darmowe atrakcje oferuje Wenecja turystom.

Do miłego, weneckiego…

Arrivederci !!!

Dodaj komentarz