SOPOT WYŚCIGI

Jeśli wybierzecie się do Sopotu pociągiem, to będziecie mieli ogromną przyjemność dotrzeć na nowoczesny dworzec główny miasta, ale też i podziwiać historyczne perony stacji, które zachwycają wyglądem:

Przemieszczając się po mieście, szybko się zorientujecie, że miasto oprócz dworca głównego i stacji kolejowej „Sopot” ma jeszcze dwa inne przystanki miejskie: Sopot Kamienny Potok i właśnie Sopot Wyścigi. To nazwy stacji kolejowych lokalnej SKM. Stację Sopot Wyścigi znam bardzo dobrze. Położona w pobliżu mojej szkoły podstawowej była moją stacją startową dla dziecięcych podroży do rodziny do Gdyni i Gdańska. Do dziś lubię jeździć SKM-ką. Czasem wolę wybrać się pociągiem na spacer po gdańskiej Starówce, czy gdyńskim bulwarze, niż szukać bez końca miejsca do zaparkowania samochodu. Ale wróćmy na stację SKM Sopot Wyścigi. Co jest w niej tak wyjątkowego ? Zaraz Wam opowiem…

Pierwszy sopocki przystanek kolejowy na Wyścigach powstał na przełomie XIX i XX wieku w ścisłym związku z budowanym ówcześnie hipodromem. Ta niewielka stacja towarowa była wykorzystywana głównie do rozładunku koni i towarów niezbędnych do organizacji imprez wyścigowych. Dzisiejszy przystanek ozdobiono elementami artystycznymi nawiązującymi do lokalizacji i tematyki końskiej.

Na ścianach przy schodach, którymi schodzimy na peron zobaczymy piękne mozaiki artystki: Mai Feliksy Dziewanowskiej-Stepnowskiej przedstawiające jeźdźców galopujących na koniach:

W nawierzchni peronu, wmontowano stylizowane, metalowe podkowy z herbem Sopotu:

Jeśli będziecie w pobliżu, lub będziecie podróżowali trójmiejską SKM-ą warto tu zajrzeć. Nie znam drugiej takiej stacji!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s