SOPOT – HISTORIA NAZWY I HERB MIASTA

SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA MIASTA SOPOTU ?

Nazwa Sopot pochodzi od słowiańskiego słowa oznaczającego potok szumiący, łoskoczący, źródło. Większość językoznawców uznaje, że nazwa miasta pochodzi od nazwy potoku „Sopot” płynącego przy sopockim grodzisku.

Nazwa Sopoth po raz pierwszy została zapisana w 1283. Kilka lat później, w 1291 roku pojawiła się nazwa Sopot. Niemiecki Zoppot jest germanizacją oryginalnej nazwy słowiańskiej.

Aż do 1772 roku miasto pozostawało w rękach kościelnych. Po konfiskacie majątków przez rząd pruski, stało się częścią Królestwa Prus. W XIX wieku, w latach międzywojennych nazwa została spolszczona do liczby mnogiej i widniała jako Sopoty lub Copoty (bliżej niemieckiej wymowy). W tym czasie niektórzy pisarze posługiwali się nazwą „Soboty” objaśniając, że pochodzi ona od nazwy szóstego dnia tygodnia. Tymczasem nazwa „Sopot” funkcjonowała już od wieków.

Prawa miejskie nadano miastu 8 października 1901 roku. W 1945 roku, gdy miasto ponownie wróciło pod rządy polskie, przywrócono mu pierwotną nazwę Sopot, która jest używana do dzisiaj.

HERB MIASTA

Powstał w 1903 roku, zaprojektowany przez Elsę Lüdecke, która przebywała wtedy w Sopocie na wakacjach u swojej rodziny. Za szczególnie cenny zabytek ukazujący wygląd herbu uznaje się portal zdobiący zachodnie wejście do Zakładu Balneologicznego. Budynek wzniesiono w latach 1903-1904. Jego detale wykończeniowe powstały, kiedy cesarz Wilhelm zatwierdził go dekretem z 17 lutego 1904 roku. Według opisów historycznych, najbardziej zgodny z zasadami heraldyki i najstarszych przedstawień herbu jest następujący opis sopockiego herbu:

” W późnogotyckiej tarczy, na błękitnym tle biała mewa z rozłożonymi skrzydłami i czarnymi nogami, przysiadająca na szarym dorszu leżącym na kopczyki żółtego piasku. Siedzący charakter nadają mewie zgięty w stronę rybiego pyska dziób, ugięte charakterystycznie nogi i ginący za kopczykiem piasku ogon. W trójkącie tworzonym przez mewie nogi, brzuch i ogon przebija błękit nieba. Nad tarczą herbową na 3/4 długości jej czoła widniej czerwony mur z trzema takimiż wieżami o srebrno-białych blankach, z takąż bramą z czarną framugą.”

Oryginalny projekt zakładał w przedstawieniach herby występowanie trzymaczy. Tarczę herbową Sopotu mieli podtrzymywać Tryton (bożek morski, brodaty mężczyzna z rybim ogonem) oraz Nereida (nimfa morska, kobieta z rybim ogonem. Taki herb możemy zobaczyć na zwieńczeniu portalu Zakładu Balneologicznego:

Kolejną wersję herbu odnajdziemy w innej części miasta. Poznajecie ? To jeden z moich ulubionych sopockich budynków. Poniżej sopocki ratusz rozświetlony letnimi promienia słońca:

Na płaskorzeźbie z herbem umieszczonej nad wejściem do Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki, w połowie lat dwudziestych Trytona i Nereidę zastąpiono orłami:

Która wersja jest Wam bliższa ? W objęciach bożków morskich czy orłów ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s