ELEGANCKIE OGRODOWE DUETY – ALE BUTY

ALE BUTY

Coco Chanel powiedziała kiedyś:

„Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka”

Według mnie coś w tym jest. Cóż nam po znakomitej sukience, kiedy mamy kiepskie, źle dobrane buty? Tę samą zależność widzę w ogrodzie. Większość krzewów ozdobnych, czy bylin na przestrzeni całego sezonu dochodzi do takiego momentu,kiedy albo z powodu suszy, albo ataku chorób grzybowych ogołaca się od dołu. Podsychające, brązowe liście, czy gołe łodyżki do wysokości kilkunastu centymetrówsą w stanie oszpecić każdą najlepszą „kreację ogrodową”. W takim razie jakie dobrać „buty” ?
 Jak podsadzić nasze gwiazdy aby znakomicie się prezentowały? W zależności od mojej koncepcji dotyczącej danego miejsca, czy rabaty w ogrodzie.W zależności od stanowiska (słoneczne, czy półcieniste) moje rośliny zwykle podsadzam: funkiami, trawami ozdobnymi lub bukszpanami. Przy tarasowych nasadzeniach które stosuję,”dolne piętro” jest równie ważne, jak średnie i wysokie. Takie dobrze dobrane „buty” znakomicie dopełniają całość założenia. A teraz po kolei.

FUNKIE

Najznakomitsze „buty” dla pół-cienistych rabat. W naszym ogrodzie, eleganckie hortensje, tworzą znakomity duet z funkiami.  Komponuję je również z przeróżnymi bylinami. W wielu rozmiarach, w ciekawych odmianach całkowicie zawróciły mi w głowie. Mam ich w ogrodzie kilkadziesiąt, a i Wam serdeczne polecam. To bardzo odporne, wieloletnie towarzyszki każdego ogrodu, które z roku na rok, pięknie się rozrastają się i chętnie godzą się na dzielenie, czy tzw. podział. Rozcinam je zwykle łopatą co kilka lat, na 3-4 części,uzyskując nowe, zdrowe sadzonki. Dzięki temu, z biegiem czasu mogę się nimi dzielić z moimi ogrodowymi, „zielonymi przyjaciółmi”.  

TRAWY OZDOBNE

Kiedy „butów” potrzebują kreacje z suchych i słonecznych rabat,zwykle sięgam po rozplenice, przez wielu zwane piórkówkami. To one pięknie się rozrastając, wytwarzają mnóstwo dekoracyjnych kwiatostanów. Są imponującą ozdobą do późnej jesieni. Skutecznie maskują nie zawsze efektowne dolne partie letnich bylin.U nas korzystają na tym przede wszystkim floksy, jeżówki, przetaczniki, rozchodniki, jarzmianki. 

Zimą, wraz z innymi bylinami, oprószone śniegiem cieszą swym widokiem:

BUKSZPAN

Mój zielony król. Stworzyliśmy z niego kilka dekoracyjnych topiarów, ale przede wszystkim w bardzo wielu miejscach ogrodu, stworzyliśmy z niego trwałe, bardzo dekoracyjne obwódki.

Jest jak najlepszy, wielofunkcyjny pomocnik.Latem i jesienią podtrzymuje gałązki np. hortensji,uginających się pod ciężarem ogromnych kwiatów.

Zimą chroni bardziej wrażliwe rośliny, przed mroźnymi wiatrami. Wiosną, na pustych jeszcze rabatach, zawsze zachwyca swoją soczystą zielenią.Posadzony na długości kilkunastu metrów metrów wprowadza nieskazitelny,optyczny porządek na rabatach.  

Jeśli macie ochotę na bukszpanowe wykończenia rabat,sugeruję zakup mniejszych sadzonek, pakowanych po 25-50 szt. Uzyskacie oczekiwany efekt w bardzo krótkim czasie, a zakup dużej ilości sadzonek daje już ogromne możliwości.  Ja zawsze tak robię.  Kupujcie, sadźcie i twórzcie znakomite kompozycje, które będą zdobiły Wasze ogrody przez długie lata. DO MIŁEGO ZIELONEGO !!!

10 Komentarzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s