MOJE TOP 5 Z WENECJI

Moje TOP 5 z Wenecji. W tym poście podpowiem Wam jak zorganizować udaną wizytę w Wenecji i jak nie zmarnować swoich wspaniałych „weneckich dni”. Poniżej odpowiadam co i jak, gdzie i dlaczego…

1. JAK ROZPOCZĄĆ ZWIEDZANIE WENECJI ?

Po dotarciu do Wenecji, ruch kołowy i kolejowy kończy się na Piazzale Roma. Zakładając, że większość odwiedzających pragnie dostać się na Plac Św. Marka i jednocześnie choć troszkę zwiedzić miasto w ciągu jednego dnia, przygotowałam dla Was proste, ale sprawdzone propozycje. Mamy co najmniej dwie możliwości:

 • udać się pieszo dzielnicami Santa Croce, San Polo do San Marco, a w drogę powrotną na Piazzale Roma popłynąć przez Canal Grande
 • popłynąć na Piazza San Marco przez Canal Grande, a wrócić na Piazzale Roma piechotą.

Przez Canal Grande radzę przepłynąć vaporetto. To rodzaj dużego wodnego autobusu/tramwaju. Przejażdżka będzie znacznie mniej romantyczna niż gondolą, czy wodną taksówką, ale tez i nieporównywalnie tańsza (kilka euro za osobę). Można też wykupić bilet całodzienny, który pozwala na swobodne przesiadanie się pomiędzy kilkoma liniami vaporetto przez cały dzień.

PORADA: Jeśli macie ochotę na odkrycie tej najbardziej romantycznej strony Wenecji polecam nocną przejażdżkę vaporetto po Canal Grande.

2. MOJA NAJFAJNIEJSZA PRZEJAŻDŻKA GONDOLĄ

Jeśli mielibyście ochotę na bardzo kameralną przejażdżkę gondolą bo bardziej spokojnych i mniejszych kanałach, radzę nie korzystać z oferty przy Canal Grande, gdzie jest prawie zawsze bardzo tłoczno. W dzielnicy San Marco, przy placach Campo S.Stefano lub Campo S.Angelo znajdziecie przemiłych gondolierów, w tradycyjnych strojach, którzy pomogą Wam dotrzeć do często nieodkrytych zakątków Wenecji.

Pływa się mniejszymi, znacznie rzadziej uczęszczanymi kanałami, które pozwalają odkryć tę bardziej kameralną i mniej uczęszczaną Wenecję. Ja byłam zachwycona…

Gondola zabiera do 6 pasażerów i opłata za blisko godzinny rejs wynosi 80-100 euro. Gondolierzy czasem pobierają dodatkowe opłaty za możliwość fotografowania.

3. WENECJA W SZERSZYM KADRZE, CZYLI PANORAMA MIASTA x 5:

 • Widok na Wenecję z pokładu promu (trasa Lido>Troncheto) lub z vaporetto (linia 2).
 • Przy placu św. Marka można wjechać windą na szczyt kampanili.
 • Z tarasów bazyliki św. Marka można podziwiać nabrzeże Canal Grande.
 • Niezapomniany widok z dzwonnicy kościoła San Giorgio Maggiore.
 • Widok ze Scala Contarini del Bovolo.

4. DARMOWE ATRAKCJE WENECJI:

 • Spacer po jednym z najwspanialszych placów Europy – Piazza San Marco. To niezwykłe muzeum na świeżym powietrzu, po którym najlepiej przechadzać się wczesnym rankiem, kiedy jest jeszcze opustoszały.
 • Zwiedzanie bazyliki św. Marka z przewodnikiem, po zapisie z kilkudniowym wyprzedzeniem na http://www.alata.it
 • Właściwie we wszystkich weneckich kościołach czekają na Was wspaniałe dzieła sztuki.
 • Museo Storico Navale – eksponaty weneckich statków, gondoli i promów.
 • Piękne i darmowe plaże na Lido.
 • Wędrówka uliczkami historycznego „serca miasta” – tak zwie się Targ Rialto. Ta część Wenecji najbarwniej wygląda podczas karnawału (10-dniowe szaleństwo przed Wielkim Postem), kiedy to kupcy rywalizują przepychem średniowiecznych kostiumów. W pozostałych częściach roku zapewnicie sobie tu ucztę dla zmysłów. W tym handlowym centrum miasta kupicie aromatyczne i soczyste owoce, warzywa i świeże ryby. Targ jest zwykle w godzinach 7.30>13.00. Później, weneckie dobro wszelakie dokupicie w okolicznych delikatesach i piekarniach.

5. A JEŚLI W WENECJI BĘDZIE PADAŁ DESZCZ?

Znam takich turystów, którym nie udało się odwiedzić Wenecji w słońcu. Jeśli i Was dopadł deszcz, nie załamujemy rąk tylko lecimy tu:

 • Zwiedzamy Pałac Dożów łączący elementy bizantyjskie, gotyckie i renesansowe. Na trzech kondygnacjach zwiedzamy przepiękne komnaty i wędrujemy zachwycającymi labiryntami korytarzy.
 • Spacerujemy po galeriach Museo Correr na Piazza San Marco
 • Idziemy na wieczorny koncert muzyki Vivaldiego do Ateneo di San Basso
 • Na Campo della Carita, w galeriach Akademii możemy obejrzeć weneckie arcydzieła, od bizantyjskiego średniowiecza poprzez renesans po barok i rokoko. Dzieła dorównują rangą florenckiej Galerii Uffizi.
 • We wnętrzach XVIII-wiecznego Palazzo Venier dei Leoni znajduje się wspaniała kolekcja sztuki nowoczesnej Peggy Guggenheim. Można tu podziwiać prace ponad 200 awangardowych artystów, reprezentujących wszystkie ważniejsze nurty sztuki XX wieku. Miałam ogromne szczęście odwiedzić też wspaniałe hiszpańskie muzeum Guggenheim w Bilbao na 11 tys. m2 i polecam Wam oba te miejsca.
 • Jeśli kochacie książki, odwiedźcie międzynarodową księgarnię Mondadori przy San Marco 1345
MOST RIALTO

Niewiele jest miejsc na świecie tak atrakcyjnych i tak romantycznych jak Wenecja. To miasto na wodzie, gdzie przepiękne pałace, rezydencje i kościoły otoczone kanałami, przetrwały stulecia, gdzie w XXI wieku odwiedzając Wenecję nie zobaczymy samochodów. A spacerując po zacisznych zaułkach możemy delektować się historią i szeptem przeszłości…

Na koniec zapraszam do galerii trochę innych zdjęć – to będzie Wenecja w stylu vintage. Zaprowadzi Was tam poniższy klawisz:

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s