NAJSTARSZA HISTORIA SOPOTU – GRODZISKO

Taki historyczny dzień planowałam już od dawna, ale dopiero tego lata udało nam się dotrzeć spacerem na jeden z krańców Sopotu. Wszystko po to, aby zrozumieć najstarszą historię mojego ukochanego miasta. Ruszyłam na archeologiczną wyprawę poruszona słowami Andrzeja Dudzińskiego:

„Przyszłością Sopotu jest jego przeszłość”

Przy ulicy Haffnera znajduje się najstarszy zabytek Sopotu- GRODZISKO – skansen archeologiczny wraz z pawilonem muzealnym, gdzie znajduje się stałą ekspozycja najstarszych zabytków archeologicznych miasta:

Zaraz przy Skansenie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wraz z Gminą Miasta Sopotu zrealizowało współfinansowany przez Unię Europejską projekt „Budowa pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego przy Grodzisku w Sopocie”.
Nowoczesny budynek pozwala upowszechniać kulturę i tradycję historyczną, a także wzbogaca ofertę wystawienniczą i edukacyjną regionu.

Przed wejściem do budynku stoją dwie wspaniałe, drewniane rzeźby autorstwa Wojciecha Grzędowskiego przedstawiające matkę karmiącą i rybaka:

Wychodząc z pawilonu muzealnego możemy pospacerować lub odpocząć na drewnianych pomostach:

Sopockie grodzisko umiejscowione jest na polodowcowym wzgórzu, około 400 metrów od linii brzegowej Bałtyku. Od północy i od południa okolone jest potokami: Grodowym i Kamiennym. Sopockie grodzisko jest pozostałością po osadzie obronnej, która istniała w tym miejscu od około VIII do X wieku. Ma konstrukcję pierścieniowo-jednoczłonową. Z trzech stron otaczają go wały w kształcie podkowy.

Opuszczając okolice budynku wystawienniczego, kolejno udaliśmy się na przepiękną, leśną przechadzkę magiczną drogą prowadzącą do skansenu:

W czasie naszego spaceru, promienie słońca delikatnie przebijające się przez korony drzew malowniczo budowały nastrój sprzed wieków.

Po kilkunastu minutach byliśmy już na miejscu. Brama wjazdowa do grodu, usytuowana jest od strony południowej. Na jej resztki natrafiono w trakcie prac archeologicznych:

Odtworzone zabudowania grodu: chaty, brama i częściowo palisada zostały zrekonstruowane dokładnie w miejscach, gdzie odkryto pozostałości po autentycznych zabudowach z przeszłości. Dzięki temu rekonstrukcja sopockiego grodu jest unikalna skalę europejską.

Na dziedzińcu zrekonstruowanego grodziska stoi posąg Swarożyca, słowiańskiego bóstwa:

Prezentowane we wcześniej wspomnianym pawilonie muzealnym od strony ul. Haffnera narzędzia, ceramika, gliniane naczynia, bursztynowe i szklane wyroby, kości oraz rogi pochodzą głównie z IX wieku.

Badania archeologiczne wykazały, że na wzgórzu istniało osadnictwo jeszcze przed powstaniem grodu.

Jeśli tylko interesujecie się historią, a szczególnie historią Sopotu oraz pierwszych osadników, którzy zamieszkiwali te tereny, polecam poświęcić kilka godzin na zwiedzenie tego wspaniałego, unikalnego grodziska. Przy odrobinie szczęścia może uda się Wam trafić na jeden z festynów archeologiczno-historycznych, które odbywają się tu regularnie. Ten bardzo atrakcyjny ośrodek muzealno-dydaktyczny prezentuje historię i zabytki wczesnośredniowiecznych Pomorzan. Odwiedzany jest rokrocznie przez tysiące turystów z Polski i zagranicy.

Odwiedziłam w końcu i ja! To był dobry dzień. Pełen historii i odkryć. Z przejmującą magią tego pradawnego miejsca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s